Çoban’ın Bulduğu Mağarayı 200 Bin Kişi Ziyaret Ediyor

Mersin’de 2006 yılında bir çoban tarafından bulunan Taşkuyu Mağarası, 2014’te turizme kazandırıldı.

Tarsus Belediyesi ve Çukurova Kalkınma Ajansı tarafından restore edilen mağara Tarsus’un 10 kilometre kuzey batısında Eshab-ı Kehf Mağarası’nın da hemen yakınlarında yer alıyor.

YILDA 200 BİN TURİST AĞIRLIYOR

Mağarada; sarkıt, dikit, sütun duvar, örtü ve perde damla taşlar, aykırı oluşumlar ve mağara incilerinin örnekleri yer alıyor. Dokuya zarar vermeyecek şekilde yapılan merdivenler, yürüyüş ve seyir platformları ile özel aydınlatmalarıyla ilgi çeken mağara, yılda 200 bin yerli ve yabancı turist ağırlıyor.

“MAĞARA TESADÜFEN BULUNDU”

Taşkuyu Mağarası hakkında bilgiler veren Kent Tarih ve Tanıtım Sorumlusu Nadir Durgun, “Taşkuyu Mahallesi sınırları içerisinde bulunan mağara, 2006 yılında aslında tesadüfen bulunuyor. Mağaranın önünden geçen yol çalışması sırasında buradan hayvanlarıyla bir çoban geçer ve tesadüfen bir oyuk fark edip, yetkililere bildirir. Yetkililerin gelmesiyle burada büyükçe bir mağara olduğu keşfediliyor. Ardından Çukurova Kalkınma Ajansı’nın desteğiyle bir proje hazırlanıp, turizme kazandırıldı. Mağaramız, 470 metre uzunluğunda, aynı zamanda deniz seviyesinden yaklaşık 214 metre yükseklikte. Burada yaz-kış sıcaklık 19- 24 derece arasında değişiyor. Nem de yüzde 78 ile 87 arasında.”

MAĞARAYA GİRİŞ ÜCRETSİZ

Mağaranın birbirine bağlı sekiz tane galeriden oluştuğunu aktaran Durgun, “Suların karstik taşlar arasından damlamasıyla oluşuyor. Her damlama da kalkerli bir halka bırakarak, bunlar 200 yılda bir santim uzayacak şekilde sarkıtları oluşturuyor. Diğer mağaralarda pek göremeyeceğiniz eksantrik dediğimiz aykırı oluşumlar, mağara incileri, damla taş havuzları, oldukça görülmeye değer.” diyerek mağaranın girişlerinin ücretsiz olduğunu ve saat 06.00 ile 18.00 arasında ziyarete açık olduğunu da vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir