Rusya’da İş Gücü Açığı Türkiyeli Ve Dubaili İşçilerle Kapatılıyor

Rusya’da inşaat sektöründe yaşanan iş gücü açığı, Orta Asya’dan gelen göçmen sayısının azalmasıyla ciddi bir boyuta ulaşmış durumda.

Kommersant gazetesinin aktardığına göre, bu açığı kapatmak için Rus inşaat şirketleri Türkiye ve Dubai gibi farklı ülkelerden işçi getirme yoluna gidiyor.

Özellikle Kırım ve Krasnodar gibi inşaat faaliyetlerinin yoğun olduğu bölgelerde, göçmen işçilere olan talep artarken, bu bölgelerde işçi ücretlerinde geçen yıla göre yaklaşık olarak yüzde 60 artış yaşanmış durumda.

ORTA ASYA’NIN KAYBI, TÜRKİYELİ İŞÇİLERİN KAZANCI

EasyHome Russia yöneticisi Denis Kryuçkov, Rusya’nın Orta Asya ülkeleri için artan kur farkı nedeniyle cazibesini kaybettiğini belirtirken, bu durumun Türkiye ve Dubai gibi ülkelerden gelen işçilere talebi artırdığını vurguladı.

Tacikistan başta olmak üzere Orta Asya’dan gelen göçmenlerin yerini ise Belarus, Kazakistan, Güneydoğu Asya ülkeleri ve Hindistan’dan gelen işçiler almaya başladı.

Rus inşaat sektöründeki bu gelişmeler, bölgedeki iş gücü piyasasında önemli dönüşümlere yol açarken, göçmen işçilerin ülke ekonomisindeki rolü ve gelecekteki etkileri üzerine de tartışmaları beraberinde getiriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir