Kanal İstanbul güzergâhındaki üç taşınmaz daha satışa çıkarıldı

İktidarın “çılgın proje” olarak tanıttığı, uzmanların ve yaşam savunucularının ise çevre tahribatı yaratacağı konusunda karşı olduğu Kanal İstanbul güzergahında Arnavutköy ve Büyükçekmece’deki üç taşınmazı satışa çıkarıldı. 

Cumhuriyet’ten Cengiz Karagöz’ün haberine göre,  AKP’li Sultangazi Belediyesi, Kanal İstanbul güzergâhındaki Arnavutköy ve Büyükçekmece’deki üç taşınmazı satışa çıkardı. Belediyenin Arnavutköy Çilingir Mahallesi’nde 119 ada 69 parsel için 28 milyon 91 bin 340 TL, Taşoluk Mahallesi 0 ada 555 parsel için 54 milyon 327 bin TL, projeye komşu bölgelerden Büyükçekmece Celaliye Mahallesi’ndeki taşınmaz için ise 13 milyon 228 bin 160 TL talep edildi. Bu taşınmazların toplam bedeli ise 95.6 milyon TL.

Daha önce de satışa sunuldu 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) açtığı davalar sonucu bölgenin bütün planları İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından 2023 Aralık ve 2024 Ocak ayında ayrı ayrı verilen kararla iptal edilmişti. Başka bir davada İstanbul 3. İdare Mahkemesi, Emlak Konut Dursunköy projesinin bulunduğu 2. etabın imar planlarını 29 Aralık 2023’te iptal etmişti.

Belediye, geçen aylarda bölgedeki 175.9 milyon TL değerindeki taşınmazını satışa çıkarmıştı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Kentsel Dönüşüm Başkanlığı da Arnavutköy’de birçok taşınmazı satışa sunmuştu. Bu taşınmazların yaklaşık bedeli ise 20 milyon TL. AKP’li Arnavutköy Belediyesi ise geçen haftalarda proje güzergâhındaki 12 taşınmazı satışa çıkarmıştı. Durusu, Haraççı, Taşoluk, Boğazköy ve Hadımköy mahalleleri başta olmak üzere birçok noktadaki taşınmaz için belediye toplamda 720 milyon 260 bin TL’lik satış bedeli belirlenmişti. Bu doğrultuda kamu kurumlarının proje güzergâhında beş ayda satışa çıkardığı arsaların toplam bedeli 1 milyar TL’yi aştı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir